Dla dorosłych (45)

Jak zmienia się dziewczyńskie i kobiece ciało z wiekiem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym poradniku dla dziewczyn i kobiet. Atutem tej książki jest duża ilość kolorowych ilustracji, które w wielu przypadkach przybliżają i wyjaśniają tematykę. Minusem kilka nietrafnych sformułowań i błędów. Poradnik porusza następującą tematykę: Podstawy z budowy i działania żeńskiego układu rozrodczego: prawidłowa terminologia płciowa, działanie łechtaczki, tabu dotyczące okaleczania narządów płciowych, zewnętrze i wewnętrzne narządy płciowe, wady anatomiczne, pojęcie płci biologicznej, społeczno-kulturowej, orientacja seksualna. Wizyta u ginekologa: przygotowanie się na wizytę, przebieg i rodzaje badań ginekologicznych, profilaktyka w zakresie zakażeń HPV. Cykl menstruacyjny: zmiany…
"Na ogół zapominamy, jak bardzo zdumiewająca jest historia życia. Tak często słyszeliśmy wyjaśnienie, że traktujemy je jak coś oczywistego: nawet dziesięciolatek wie, skąd się biorą dzieci. Wcześnie uczymy się, że oboje rodziców ma w tym równy udział: matka dostarcza komórkę jajową, a ojciec spermę. Każdego miesiąca jeden z jajników kobiety uwalnia komórkę jajową, która podąża przez jajowód w stronę macicy. Jeśli para odbędzie stosunek w odpowiednim momencie, niektóre z milionów plemników w spermie mężczyzny wyruszą z waginy i szyjki macicy w kierunku tej komórki. Jedne z plemników może się z nią połączyć. Z czasem ta świeżo scalona zygota dzieli się…
Ta książka to must have każdego rodzica, nauczyciela i osób zajmujących się nastolatkami. Krystyna Romanowska rozmawia z dwiema specjalistkami - dr Agnieszką Dąbrowską oraz dr Martą Niedźwiedzką, posiadającymi ogromną wiedzę i doświadczenie w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Książka omawia problemy z jakimi mierzą się współczesne nastolatki. Jak rodzic może ocenić czy "bunt okresu dojrzewania" mieści się w normie, czy powinien nas zaniepokoić? Dlaczego tak trudno jest dorosłym dogadać się z dorastającymi dziećmi? Jaką rolę odgrywa grupa rówieśnicza w rozwoju mózgu? Co powinno zaniepokoić rodzica w zachowaniu dziecka? Jak stawiać granice dorastającym nastolatkom? Czy zmiany zachodzące w mózgu nastolatka…
Zbigniew Izdebski mówi: „że postępowa, świecka edukacja seksualna to niechciane dziecko i zakładniczka większych spraw". Przekonujemy się o tym w publikacji Agnieszki Kościańskiej. Zobaczyć łosia” to niezwykle interesująca książka o historii edukacji seksualnej, która pozwala m.in. zrozumieć różne postawy wobec ludzkiej seksualności uwzględniając warunku kulturowe, polityczne, społeczne i psychologiczne. Lektura książki jest podróżą przez dzieje polskiej edukacji seksualnej ubiegłego wieku, z której znajdziecie wiele niesamowitych i odkrywczych informacji. Otrzymacie również odpowiedzi na wiele pytań. Kiedy odbyła się formalnie pierwsza lekcja z zakresu edukacji seksualnej na ziemiach polskich? Jak wygląda polska edukacja seksualna w ubiegłym stuleciu? Jakie osoby odegrały kluczową rolę…
Po tę książkę powinni sięgnąć nie tylko rodzice chłopców, ale również dziewczynek. Znajduje się w niej wiele cennych wskazówek wychowawczych, studiów przypadków, które można zaadoptować dla obojga płci. Michael Reichert pokazuje jak wychowywać chłopców, aby wyrośli na pewnych siebie, zdolnych, a jednocześnie wrażliwych mężczyzn. Ten poradnik to bardzo ważny głos, szczególnie kiedy przychodzi nam się zmierzyć z odwiecznymi stereotypami dotyczącymi płci. Bycie "twardym", "męskim", a jednocześnie odciętym od swoim emocji i uczuć prowadzi do frustracji, gniewu, a nawet izolacji, a te mogą być przyczyną destrukcyjnych zachowań. Michael Reichert próbuje pokazać, że kluczem do zmiany jest sposób wychowania, w którym dorośli…
Na moich półkach stoją przeróżne książki poruszające tematykę seksualności. Przeczytałam ich wiele, również te które mówią o seksualności kobiecej, zarówno w wymiarze biologicznym, kulturowo-społecznym, czy historycznym. Kiedy dotarła do mnie "Biblia waginy" pomyślałam, że pewnie nic mnie już nie zaskoczy. I tutaj byłam w błędzie ... Zacznę od tego, że nawet jeśli książka przeraża Cię swoją objętością to musisz wiedzieć, że nie trzeba je czytać od początku do końcu, w porządku chronologicznym. Możesz wybierać interesujący Cię rozdział i rozpocząć lekturę od środka, możesz do niej wracać w dogodnym dla Ciebie momencie, kiedy na przykład potrzebujesz dowiedzieć się czegoś co akurat…
Uwielbiam komiksy! Szczególnie te dla dorosłych, które poruszają różnego rodzaju problemy społeczne. Lubię też czytać komiksy dziecięce, wspólnie ze swoją córką (np. serię o Hildzie, czy komiksy Tomasza Somojlika). Czasami spotykam się ze zdziwienie, coraz rzadziej, ale jednak. Część osób jest zaskoczona. Komiks? "Kajko i Kokosz", "Tytus, Romek i Atomek", a może "Kaczor Donald" - Nie! To nie dla mnie. Osobiście nie kręcą mnie te ostatnie, wspomniane serie, ale też nie uważam, żeby nie były godne uwagi. Od kilkunastu lat jestem fanką komiksów, głównie takich, gdzie ich autorzy poruszają problematykę społeczno-kulturową osadzoną często w historyczno-politycznych realiach. Nieraz są to autobiograficzne…
"Trudny czas dojrzewania. Jak pomóc nastolatkom radzić sobie z emocjami, osiągnąć cele i budować więzi, stosując terapię akceptacji i zaangażowania oraz psychologię pozytywną" to ważne źródło wiedzy dla nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz pozostałych osób, które współpracują z młodzieżą. Książka przedstawia model pracy z młodzieżą zwany DNA-V, który łączy założenia terapii akceptacji i zaangażowania oraz psychologii pozytywnej. Model ten oparty jest na obecnej wiedzy o procesach rozwojowych. Nazwa DNA-V odnosi się do trzech umiejętności, które określamy za pomocą metafor: odkrywcy - discoverer, nawigator - noticer, administrator - advisor, a które służą realizacji wartości - values. Rozpocznę fragmentem ze wstępu książki "Młodość…
 "Okres dojrzewania to nie jakaś anomalia - to kluczowy etap stawania się odrębną, społeczną istotą ludzką. Dla mnie zachowanie nastolatków jest fascynujące, ale nie dlatego, że jest nieracjonalne i niewytłumaczalne, wręcz przeciwnie: ponieważ daje nam wgląd w to, jak naturalne zmiany fizjologiczne w mózgu przekładają się na nasze postępowanie i określają to, kim staniemy się jako dorośli" - takimi słowami rozpoczyna autorka swoją książkę. Sarah-Jayne Blakemore prowadzi badania nad rozwojem mózgu w okresie dorastania. Książka "Wynaleźć siebie ..." to historia badań na ludzkim mózgiem. Jest to czas kiedy formuje się nasza tożsamość, osobowość, wartości, którymi się kierujemy. Okres adolescencji to…
"Napisałam tę książkę, aby uświadomić wam, że życie z nastoletnią córka nie musi przypominać skomplikowanej zagadki czy labiryntu. Istnieje przewidywalny schemat rozwoju nastolatek, plan ich dorastania. Kiedy zrozumiemy, co denerwuje naszą córkę, nagle jej zachowanie nabierze sensu. Dysponując mapą nastoletniego dorastania, będziemy mogli z o wiele większą łatwością doprowadzić naszą córkę do dorosłości i sprawić, by stała się ona rozsądną młodą kobietą, jaką chcemy w niej wiedzieć" - tak we wstępnie rozpoczyna autorka. To książka o uczeniu się komunikacji, budowanie głębokiej więzi z naszymi dorastającymi dziećmi. Poradnik jest dedykowany dla rodziców dziewczynek, ale polecam ją również rodzicom chłopców i osobom…
Strona 1 z 5