Dla młodzieży (33)

Wpadł mi ostatnio w ręce ciekawy komiks "Gimnazjum" Andersa N. Kvammena. Akcja rozgrywa w Norwegii, w czasach discmanów oraz Windowsa 95. Główny bohater Aksel Kvam rozpoczyna naukę w gimnazjum. Aksel boryka się z prześladowaniem ze strony rówieśników, doświadcza również dużej straty - śmierci swojego kuzyna, z którym łączą go bardzo dobre relacje. Komiks porusza tematykę dorastania, zdrowia psychicznego nastolatków, przemocy rówieśniczej. Idealny dla nastolatków i dorosłych fanów komiksów. Ocena: Bardzo dobry Wydawnictwo: Dziwny pomysł
Bardzo lubię komiksy dla dorosłych (przy okazji polecam kilka w temacie "Totalnie nienostalgia", "Opowieść podręcznej", "Walka kobiet", "Kochać zbyt mocno", "Twarz, brzuch, głowa", "Słuchajcie dziewczyny"). Autorzy w formie graficznej wprowadzają młodych czytelników w złożony świat dorastania i seksualności. Tłumaczą różne skomplikowane pojęcia i zjawiska. Wskazują na problemy, z którymi młodzi mogą się zetknąć. Niejednokrotnie próbują odpowiedzieć na pytania, na które nastolatkowie nie znajdują odpowiedzi w szkole, czy w domu. To dość nowoczesny podręcznik, nie zawsze bliski mojemu systemowi wartości, ale rzetelnie podchodzący do tematu. Ciekawa forma może być uzupełnieniem dla wiedzy pozyskiwanej z mediów społecznościowych. Obowiązkowa lektura w dobie łatwego…
Norweski przewodnik po dojrzewaniu dla chłopaków napisany przez lekarki specjalizujące się w kwestii ciała. Zawiera cenne informację na temat zmian towarzyszących pokwitaniu. "Chłopackie sprawy" napisana świetnym językiem, odpowiada na realne potrzeby współczesnych nastolatków. "Męski ciało przybiera najróżniejsze kształty: bywa wysokie lub niskie, szczupłe lub grube, owłosione lub praktycznie pozbawione włosków. Wchodząc w okres pokwitania, nie wiesz, jak ono się zmieni. To całkiem normalne, jeśli jesteś ciekawy, niecierpliwy lub nawet trochę zaniepokojony." Czego dowiesz się z książki: Czym charakteryzuje się dojrzewanie oraz jakie zmiany fizyczne mu towarzyszą? Co to jest ginekomastia? Jaką rolę odgrywa hormon testosteron? Po co nam włosy w…
Twojego nastolatka nudzi większość poradników o dojrzewaniu, które miał w rękach? Oto na rynku nowa książka o dojrzewaniu dla chłopaków, napisana przez Morrisa Katza, który jest świeżym "absolwentem dojrzewania", ma trzech młodszych braci oraz sam niedawno przechodził to, co większość nastoletnich chłopców. Czym tam książka różni się od innych? Jest nowoczesna, pełna humoru, nie ocenia i nie zawiera przestarzałych rad pisanych z perspektywy zatroskanego rodzica. Pisana z poczuciem humoru, bez zbędnego przynudzania i podawania szczegółów. Zawiera zabawne ilustracje (nie mnie dorosłemu oceniać, co podoba się młodym). Pisana językiem młodzieżowym. To poradnik, który zdecydowanie różni się od innych, które czytałam. Jeśli…
Mamy to! Iza Jąderek - psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka i edukatorka seksualna napisała dla nastolatków rewelacyjny poradnik o dojrzewaniu bez tabu i cenzury. Dlaczego tak mnie to cieszy? Większość dobrych książek o tej tematyce została zapożyczona z innych krajów. Oprócz książek Barbary Pietruszczak, która napisała dwa poradniki o ciałopozytywnym dorastaniu dla dziewczynek i chłopaków, brakowało polskiego poradnika, który w sposób całościowy podchodzi do tematu. Czytając poradnik zastanawiałam się dla jakiego wieku będzie ona najbardziej odpowiednia. Pierwsze rozdziały omawiają podstawowe zagadnienia dotyczące fizycznych zmian oraz funkcjonowania i budowy narządów płciowych, czyli są odpowiednie już dla dzieci, które dopiero wkraczają w okres dojrzewania…
Dyskryminacja, norma, kanony piękna, nienormatywność, tożsamość płciowa, stereotypy dotyczące kobiet i mężczyzn, seksizm, feminizm, molestowanie i przemoc seksualna, homofobia, stygmatyzacja osób zakażonych wirusem HIV to tylko wybrane tematy, który zostały poruszone przez autorkę. Ta książka przedstawia różne przejawy dyskryminacji, przemocy i prześladowania jednostek lub całych grup społecznych. Książka zawiera krótkie rozdziały, ale każdy może stanowić początek ważnej rozmowy. Świetna dla młodszych dzieci, nastolatków oraz dorosłych, którzy chcą potraktować ją jako bodziec intelektualny do rozmów problemowych, filozoficznych. Zilustrowana ciekawą ikonografiką. Powinna być czytana ku przestrodze. "To zachęta, by się nie poddawać, lecz działać!". Na stronie wydawnictwa możesz zajrzeć do środka książki.…
Norweski przewodnik po dojrzewaniu dla dziewcząt napisany przez lekarki specjalizujące się w kwestii ciała. To książka, w której znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań. Autorki wielokrotnie odwołują się do własnego doświadczenia, anegdot, czy ciekawostek historycznych. "Dziewczyńskie sprawy" to podróż przez krainę dojrzewania oraz zmian psychicznych oraz fizycznych, która towarzyszą temu etapowi. Książka napisana świetnym językiem, odpowiada na realne potrzeby współczesnych dziewcząt. "Dojrzewanie bywa nieraz wielkim wyzwaniem, ponieważ ciało i uczucia ulegają zmianom i nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania" Czego dowiesz się z książki: Czym charakteryzuje się dojrzewanie oraz jakie zmiany fizyczne mu towarzyszą? Jak…
"Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem" rozpoczyna się cytatem z książki J.K. Rowling o Harrym Potterze: "Szczęście można odnaleźć nawet w najmroczniejszych czasach. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby zapalić światło." Książka jest próbą znalezienia odpowiedzi na życiowe wyzwania. Przemek Staroń nawiązuje do znanych nastolatkom postaci z literatury pięknej, mądrych filmów i seriali. Autor wykorzystuje popkulturę, aby nawiązać dialog z młodym człowiekiem mówiąc językiem baśni, mitu i filmu. Dzieli się własnym doświadczeniem, wiedzą i pisze o czasach, kiedy sam musiał zmierzyć się z wieloma życiowymi trudnościami. Podczas lektury książki nie czuje się pouczania czy moralizatorskiego tonu.…
Co zmienia się w Twoim ciele? Jak rozmawiać z rodzicami? Czy można dogadać się z rodzeństwem? W jaki sposób pokonywać przeciwności? Czy można dogadać się z nauczycielem? Czym jest miłość i jak budować relacje z chłopakami? Na te i inne pytania odpowiada sześć ekspertek-autorek. Książka została podzielona na kilka bloków tematycznych. Moje ciało Kim jestem Relacje Szkoła Mój styl Życie pozaszkolne Pierwsza część poświęcona jest dojrzewaniu i zmianom, diecie, zdrowiu i aktywności fizycznej. W drugiej części dziewczyny dowiedzą się jak radzić sobie z emocjami i stresem, jak pokonywać przeciwności, jakie są oznaki depresji, jakie zmiany psychicznie powinny nas zaniepokoić. Tutaj…
Jesteś osobą gnębioną w szkole? Doświadczasz przemocy ze strony rówieśników? A może ktoś wśród Twoich znajomych czuje się ofiarę gnębienia i szuka pomocy? Przyczyn prześladowania jest wiele. Jeśli oprawca znalazł sobie ofiarę to wymyśli zawsze powód, żeby ją gnębić, a potem wciągnąć w to gnębienie różne osoby. Aija Mayrock, autorka książki "Przemoc podręcznik przetrwania dla nastolatków" pisze, że: "Rzeczy, z powodu których dzieci bywają gnębione: są chude/grube, wyglądają staro/młodo/dziwnie, dużo chorują, są niepełnosprawne, dostaję dobre/złe oceny, miejsce zamieszkania, ubiór, kolor skóry, kraj pochodzenia, wyznawania religia, rodzice/brat/siostra, biedna/bogata rodzina, osoba niepełnosprawna w rodzinie, zbyt wysoki/niski wzrost, specjalna ścieżka edukacyjna, dziecko często…
Strona 1 z 4