Dla młodzieży (38)

Jestem fanką komiksów. Uwielbiam powieści graficzne, które poruszają m.in. tematy społeczne, polityczne, historyczne, czy z szeroko rozumianego świata nauki. Tym razem na półkach Biblioteki Śląskiej znalazłam komiks o walce z depresją. Rysowniczka Debbie Tung dzieli się własną historią, osobistym doświadczeniem walki z chorobą. W swojej opowieści pokazuje nam jak funkcjonuje osoba borykająca się z depresją, jak mogą wyglądać jej relacje z innymi, czy jej stosunek do pracy zawodowej. Depresja to choroba, która bardzo zniekształca obraz samego/samej siebie. Na stronach komiksu autorka ukazuje z jakimi lękami i trudnościami mierzą się osoby z depresją. Autorka podkreśla jak trudno czasami zwrócić się o…
Temat miesiączki pojawia się coraz częściej w mediach. Słyszymy o walce z tabu miesiączki, o ubóstwie menstruacyjnym. Od kilku lat, w wielu szkołach, realizowany jest projekt "Akcja Menstruacja w Twojej szkole". Temat menstruacji staje się coraz bardziej popularny, co powoduje, że coraz swobodniej o nim rozmawiamy i zaczynam go zwyczajnie i normalnie traktować. Miesiączka przestaje być tematem tabu. Temat ten jest poruszany na wielu tematycznych profilach społecznościowych, w poradnikach dla dzieci, nastolatków i dorosłych, w filmach dokumentalnych. Są też publikacje, takie jak: "Miesiączka. Chcę wiedzieć", "Mała książka o miesiączce", czy "Ciotka", które przede wszystkim skupiają się na tematyce okresu, wiedzy…
Wzięłam do ręki książkę, zaczęłam czytać i zaskoczyło mnie to, że poradnik okazał się być przeznaczony głównie dla dziewcząt (nastawiałam się, że jest to książka skierowana do wszystkich nastolatków). Niby mogłam się tego domyśleć z okładki, na której widniała grafika dziewczyny. Oczywiście zawarte w nim informacje i karty pracy mogą być w większości wykorzystane przez chłopców. Może wydawnictwu uda się w ramach serii "Self-care" przygotować podobny poradnik dla chłopców, bo budowanie relacji, rozwijanie inteligencji emocjonalnej, uczenie się rozwiązywania problemów to ważne kompetencje i umiejętności, które powinna rozwijać każda nastolatka, i każdy nastolatek. "Zbuduj pewność siebie. Przewodnik po emocjach i dojrzewaniu"…
No i mamy drugą część książki "Odpowiedz mi". Dzieci i nastolatkowie zadają pytania, na które chcą otrzymać odpowiedzi. Czasami jest im łatwiej zapytać nauczyciela na zajęciach, niż porozmawiać z rodzicem. Autorka, niemiecka edukatorka seksualna, ponownie zebrała pytania od uczniów z niemieckich szkół i wydała je w kolejnym zbiorze. Na każde z tych pytań udzieliła na łamach tej książki rzetelnych odpowiedzi. Znajdziemy tu wiele pytań z zakresu szeroko pojętej seksualności. "Kiedy zaczyna się dojrzewanie?" "Czy chłopcy też mogą mieć miesiączkę?" "Skąd się wzięły słowa penis i wagina? "Dlaczego mówi się, że chłopcy mają jaja?" "Co to jest mutacja?" "Czy pochwa i…
Nasze ciała są różne. Ilustrowany elementarz Kathariny von der Gathen - autorki książek dla dzieci z zakresu edukacji seksualnej - przedstawia podstawową wiedzę na temat ludzkiej anatomii i fizjologii. Autorka opisuje różne zjawiska społeczno-kulturowe związane z ciałem pokazując jak one mogą wpływać na nasz stosunek do własnej cielesności czy płciowości. Znajdziemy w niej informacje na temat dojrzewania, płci, ideału piękna, makijażu i tatużau, mowy ciała, niepełnosprawności, budowy ciała, transpłciowości, norm dotyczących nagości, czy chorób psychicznych i fizycznych. W środku jest wiele ciekawostek dotyczących ciała (np. ludzkich wydzielin ;). Książka pokazuje różne oblicza piękna przywołując przykłady z przeszłości i teraźniejszości. Wewnętrzna…
Wpadł mi ostatnio w ręce ciekawy komiks "Gimnazjum" Andersa N. Kvammena. Akcja rozgrywa w Norwegii, w czasach discmanów oraz Windowsa 95. Główny bohater Aksel Kvam rozpoczyna naukę w gimnazjum. Aksel boryka się z prześladowaniem ze strony rówieśników, doświadcza również dużej straty - śmierci swojego kuzyna, z którym łączą go bardzo dobre relacje. Komiks porusza tematykę dorastania, zdrowia psychicznego nastolatków, przemocy rówieśniczej. Idealny dla nastolatków i dorosłych fanów komiksów. Ocena: Bardzo dobry Wydawnictwo: Dziwny pomysł
Bardzo lubię komiksy dla dorosłych (przy okazji polecam kilka w temacie "Totalnie nienostalgia", "Opowieść podręcznej", "Walka kobiet", "Kochać zbyt mocno", "Twarz, brzuch, głowa", "Słuchajcie dziewczyny"). Autorzy w formie graficznej wprowadzają młodych czytelników w złożony świat dorastania i seksualności. Tłumaczą różne skomplikowane pojęcia i zjawiska. Wskazują na problemy, z którymi młodzi mogą się zetknąć. Niejednokrotnie próbują odpowiedzieć na pytania, na które nastolatkowie nie znajdują odpowiedzi w szkole, czy w domu. To dość nowoczesny podręcznik, nie zawsze bliski mojemu systemowi wartości, ale rzetelnie podchodzący do tematu. Ciekawa forma może być uzupełnieniem dla wiedzy pozyskiwanej z mediów społecznościowych. Obowiązkowa lektura w dobie łatwego…
Norweski przewodnik po dojrzewaniu dla chłopaków napisany przez lekarki specjalizujące się w kwestii ciała. Zawiera cenne informację na temat zmian towarzyszących pokwitaniu. "Chłopackie sprawy" napisana świetnym językiem, odpowiada na realne potrzeby współczesnych nastolatków. "Męski ciało przybiera najróżniejsze kształty: bywa wysokie lub niskie, szczupłe lub grube, owłosione lub praktycznie pozbawione włosków. Wchodząc w okres pokwitania, nie wiesz, jak ono się zmieni. To całkiem normalne, jeśli jesteś ciekawy, niecierpliwy lub nawet trochę zaniepokojony." Czego dowiesz się z książki: Czym charakteryzuje się dojrzewanie oraz jakie zmiany fizyczne mu towarzyszą? Co to jest ginekomastia? Jaką rolę odgrywa hormon testosteron? Po co nam włosy w…
Twojego nastolatka nudzi większość poradników o dojrzewaniu, które miał w rękach? Oto na rynku nowa książka o dojrzewaniu dla chłopaków, napisana przez Morrisa Katza, który jest świeżym "absolwentem dojrzewania", ma trzech młodszych braci oraz sam niedawno przechodził to, co większość nastoletnich chłopców. Czym tam książka różni się od innych? Jest nowoczesna, pełna humoru, nie ocenia i nie zawiera przestarzałych rad pisanych z perspektywy zatroskanego rodzica. Pisana z poczuciem humoru, bez zbędnego przynudzania i podawania szczegółów. Zawiera zabawne ilustracje (nie mnie dorosłemu oceniać, co podoba się młodym). Pisana językiem młodzieżowym. To poradnik, który zdecydowanie różni się od innych, które czytałam. Jeśli…
Mamy to! Iza Jąderek - psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka i edukatorka seksualna napisała dla nastolatków rewelacyjny poradnik o dojrzewaniu bez tabu i cenzury. Dlaczego tak mnie to cieszy? Większość dobrych książek o tej tematyce została zapożyczona z innych krajów. Oprócz książek Barbary Pietruszczak, która napisała dwa poradniki o ciałopozytywnym dorastaniu dla dziewczynek i chłopaków, brakowało polskiego poradnika, który w sposób całościowy podchodzi do tematu. Czytając poradnik zastanawiałam się dla jakiego wieku będzie ona najbardziej odpowiednia. Pierwsze rozdziały omawiają podstawowe zagadnienia dotyczące fizycznych zmian oraz funkcjonowania i budowy narządów płciowych, czyli są odpowiednie już dla dzieci, które dopiero wkraczają w okres dojrzewania…
Strona 1 z 4