2020-06-16

"Biblia waginy" dr Jen Gunter

Na moich półkach stoją przeróżne książki poruszające tematykę seksualności. Przeczytałam ich wiele, również te które mówią o seksualności kobiecej, zarówno w wymiarze biologicznym, kulturowo-społecznym, czy historycznym. Kiedy dotarła do mnie "Biblia waginy" pomyślałam, że pewnie nic mnie już nie zaskoczy. I tutaj byłam w błędzie ... Zacznę od tego, że nawet jeśli książka przeraża Cię swoją objętością to musisz wiedzieć, że nie trzeba je czytać od początku do końcu, w porządku chronologicznym. Możesz wybierać interesujący Cię rozdział i rozpocząć lekturę od środka, możesz do niej wracać w dogodnym dla Ciebie momencie, kiedy na przykład potrzebujesz dowiedzieć się czegoś co akurat Cię nurtuje. "Biblię waginy" napisała ginekolożka z ponad 30-letnim stażem, która publikuje na Twiterrze oraz pisze felietony do znanych czasopism. "Biblia waginy" to nie jest historia o kobiecej seksualności zanurzona w ujęciu historycznym, czy politycznym, choć częste komentarze autorki nieraz skłaniają do refleksji, więc nie jest to jedynie lektura o czysto biologicznym wymiarze. To opowieść o kobiecym sromie i waginie, o budowie i funkcjonowaniu żeńskiego układu rozrodczego, o tym, jak dbać o zdrowie części intymnych, o profilaktyce i ćwiczeniu mięśni dna miednicy, ale także o tym, dlaczego kobiety nie akceptują wyglądu swoich intymnych części ciała, jaki wizerunek kobiecych genitaliów kreują media głównego nurtu. Jen Gunter próbuje zmierzyć się z wieloma mitami dotyczącymi np. punktu G, orgazmu pochwowego. Walczy z popularnymi obecnie modami na czysty, pachnący i wydepilowany srom. Autorka udziela rzetelnej wiedzy i porad na szeroko rozumiane kwestia dotyczące kobiecej seksualności. Misją Gunter jest szerzenie wiedzy o kobiecym sromie i waginie popartej najnowszymi badaniami naukowymi. Walczy z pseudonaukowymi teoriami, które aktualnie zasypują nas w Internecie. Próbuje pokazać, że świat mass mediów kreuje nieprawdziwy wizerunek kobiecych części intymnych jako idealnie czystego i pozbawionego wszelkiego zapachu. 

Pierwsze dwa rozdziały poświęcone są sromowi i waginie. 

 

"Srom, czyli zespół zewnętrznych narządów płciowych, to prawdziwy zespół wielozadaniowy - dostarcza seksualnej rozkoszy, chroni wejście do pochwy, dobrze znosi kontakt z moczem i kałem, radzi sobie z porodem i goi się potem, jakby nic się nie stało. I to wiele razy. No tak - i jeszcze daje wielokrotne orgazmy. Penis do spółki z moszną mogą się schować. Jaki jest problem? O sromie się nie mówi. W dużej części to wina patriarchalnego przemilczenia i lęku przed kobiecą rozkoszą. Wykluczając srom z dyskusji o kobiecym ciele i seksualności, wykluczamy obszar odpowiedzialny za kobiecy orgazm. I utrudniamy kobietom rozmowę z lekarzem" - Jen Gunter 

 

W tych rozdziałach nie tylko można przeczytać o właściwościach błony dziewiczej, budowie sromu, czy roli łechtaczki, ale także o funkcji jaką pełni wydzielina z waginy. Autorka wskazuje na niechlubną rolę jaką pełnią filmy pornograficzne w promowaniu nieprawdziwego wizerunku kobiecego sromu (suchego, wydepilowanego, bez wydzielin i zapachu, z którego nic nie wystaje i jest idealnie symetryczny). W tej części znajdujemy również informacje dla osób transpłciowych. Kolejne bloki tematyczne poświęcone są zdrowiu i higienie, ćwiczeniu mięśni dna miednicy, higienie w czasie menstruacji, menopauzie, czy profilaktyce w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową.  

 

To książka, w której znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań:

 • Czy włosy łonowe są potrzebne i jaką pełnią rolę?
 • Czy wagina wymaga jakiś specjalnych zabiegów higienicznych?
 • Jaką rolę pełni srom?
 • Czy każda odmiana wirusa brodawczaka ludzkiego jest onkogenna?
 • Dlaczego tak ważne jest ćwiczenie mięśni dna miednicy?
 • Jakich rozmiarów jest łechtaczka?
 • Kiedy łatwiej zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową?
 • Czy coraz bardziej popularna depilacja genitaliów sprawi, że wesz łonowa wyginie?
 • Jakie środki higieniczne stosowane podczas menstruacji są najbezpieczniejsze?
 • Czemu należy mieć w domu dwa kubeczki menstruacyjne, a nie jeden?
 • Czy kobiety mają ejakulację?
 • Jakie mogą być negatywne konsekwencje labioplastyki czy rewitalizacji pochwy?
 • Jak założyć prawidłowo, krok po kroku, męską (sic!) i żeńską prezerwatywę?
 • Jaki związek jest pomiędzy rozmiarem wszy łonowej a rozmieszczeniem mieszków włosowych i włosów łonowych?
 • Czym są zabiegi G-shot i O-shot?
 • Czy biała bielizna chroni przed grzybicą?
 • Co oznacza skrót HSV?

Doktor Jen Gunter to znawczyni kobiecej anatomii, zdrowia i seksualności. Rozprawia się z wieloma popularnymi mitami krążącymi w Internecie. Tutaj znajdziesz wiele informacji, które oparte są badaniami naukowymi. Ta książka dodaje sił, dzięki wiedzy o możliwościach i mocy kobiecej anatomii. Postrzeganie waginy i sromu przez dziewczynki i kobiety jest mocno związane z kulturą, w której dorastają i żyją. Dziewczynki i kobiety kultury zachodniej przez wiele stuleci żyły w przeświadczeniu, że ich intymne części ciała są gorsze od męskich. Brak wiedzy o budowie anatomicznej, choćby o rzeczywistych rozmiarach łechtaczki, niezrozumienie procesu zapłodnienia, wpływ religii to wszystko rzutowało na negatywny stosunek do kobiecej seksualności, którą często utożsamiano z siedliskiem grzechu. Książka Jen Gunter wydaje mi się niezwykle istotna, ponieważ oswaja kobiety ze słowem srom. Mimo, że w przestrzeni publicznej coraz więcej mówi się o kobiecej seksualności to jednak unika się rozmów na temat zewnętrznych części intymnych. Dziewczynki nie znają prawidłowej terminologii płciowej, rodzice używają eufemizmów lub nazywają srom pupcią. 

 

Co znajdziesz w środku? 

 • Na początku (rozdział o sromie, waginie, kobiecej rozkoszy, edukacji seksualnej, ciąży i porodzie).
 • Codzienna obsługa, utrzymanie i serwis (rozdział o opiece lekarskiej, wpływie diety na zdrowie pochwy, bieliźnie, lubrykantach i ćwiczeniach mięśni dna miednicy).
 • Pielęgnacja i mycie (rozdział o higienie, depilacji, środkach higienicznych),
 • Menstruacja (rozdział o zespole wstrząsu toksycznego, higienie menstruacyjnej, podpaskach, kubeczkach, tamponach i bieliźnie menstruacyjnej).
 • Menopauza (rozdział o klimakterium, leczeniu zespołu moczowo-płciowego).
 • Lekarstwa i zabiegi (rozdział o antykoncepcji, antybiotykach, probiotykach, zabiegach estetycznych).
 • Choroby przenoszone drogą płciową (rozdział o profilaktyce, HPV i innych chorobach).
 • Dolegliwości i przypadłości (rozdział o waginozie, wulwodyni, napięciu mięśni dna miednicy oraz innych dolegliwościach).
 • Objawy (o różnych niepokojących objawach w obszarze sromu i waginy, o tym jak rozmawiać z lekarzem-specjalistom).
 • Składając to wszystko razem (rozdział o tym, co warto usunąć z szafki łazienkowej, o mitach krążących w Internecie na temat zdrowia reprodukcyjnego kobiet i nie tylko ...).

Na końcu każdego rozdziału, znajduje się w ramce krótkie podsumowanie najważniejszych faktów. 

Książka dostępna TUTAJ

 

Ocena: Bardzo dobra

Wydawnictwo Marginesy 

 

Czytany 834 razy