2020-06-06

"Słuchajcie dziewczyny" Katja Klengel

Uwielbiam komiksy! Szczególnie te dla dorosłych, które poruszają różnego rodzaju problemy społeczne. Lubię też czytać komiksy dziecięce, wspólnie ze swoją córką (np. serię o Hildzie, czy komiksy Tomasza Somojlika). Czasami spotykam się ze zdziwienie, coraz rzadziej, ale jednak. Część osób jest zaskoczona. Komiks? "Kajko i Kokosz", "Tytus, Romek i Atomek", a może "Kaczor Donald" - Nie! To nie dla mnie. Osobiście nie kręcą mnie te ostatnie, wspomniane serie, ale też nie uważam, żeby nie były godne uwagi. Od kilkunastu lat jestem fanką komiksów, głównie takich, gdzie ich autorzy poruszają problematykę społeczno-kulturową osadzoną często w historyczno-politycznych realiach. Nieraz są to autobiograficzne historie opatrzone niezwykle ciekawymi ilustracjami, jak np. te Guy'a Delisle'a. Pożyczajcie, kupujcie swoim dzieciom komiksy od najmłodszych lat, aby zaszczepić w nich miłość do czytelnictwa. Nie miejcie obawy, że Wasze dzieci nagle zrezygnuje z tradycyjnej książki. Czytanie komiksów to po prostu trochę inna przygody, ale równie interesująca. Jeśli nigdy nie polibiłaś/aś "Kaczora Donalda" to zajrzyj to aktualnych komiksów wydawanych przez takie wydawnictwa jak Kultura Gniewu, Gildia, Wydawnictwo Komiksowe.

Pewnie już zauważyliście, że mam lekkiego fioła na tym punkcie ... więc nie mogło ujść mojej uwagi pojawienie się na rynku autobiograficznego komiksu "Słuchajcie dziewczyny!". To komiks o stosunku do własnej cielesności, płciowości. Komiks, który walczy ze stereotypami dotyczącymi płci. To prawdziwa historia o kobiecej seksualności widziana oczami Klengel. Autorka próbuje zmierzyć się z różnymi podejściami do kobiecej seksualności. Łamie stereotypy, rozprawia się z pokutującymi przesądami. To lektura, która sprawi, że zaczniesz się zastanawiać nad tym, co sądzisz o własnych narządach płciowych. W rozmowach, nawet ze specjalistami, np. ginekologiem wiele kobiet unika używania prawidłowej terminologii płciowej. Seksualność kobieca jest postrzegana wielorako, z jednej strony jako symbol płodności i skarbnica życia, z drugiej jako coś straszliwego "vagina dentata", która czyha na mężczyzn i ich kastruje. Autorka pokazuje ja powszechnie obowiązujący stosunek do kobiecej seksualności, do kobiecych narządów płciowych wpływa na jej własny stosunek do ciała, do podejmowanych przez nią decyzji. Klengel pokazuje jak mass media kreują "nieczysty" wizerunek kobiecych genitaliów. Zachęca do reflekcji nad ogólnie promowaną modą braku owłosienia intymnego, modą na "sterylnie" czysty srom i waginę przy jednoczesnym braku reklam dla produktów, które sugerowałyby, że męskie genitalia są "brudne".

 

Katja Klengel zadaje w komiksie wiele pytań z obszaru kobiecej seksualności i próbuje na nie znaleźć odpowiedź.

  • Dlaczego wstydzimy się owłosienia na ciele, a szczególnie tego łonowego?
  • Dlaczego nie używamy słowa srom, tylko mówimy "tam na dole"?
  • Czym różni się wagina od sromu?
  • Dlaczego krew menstruacyjna jest niebieska w prezentowanych reklamach?
  • Czy żeńskie genitalia są "brudne" i należy je poddawać różnymi zabiegom higienicznym?
  • Dlaczego zabawki dla dziewczynek są często różowe?
  • Dlaczego podział na zabawki dla dziewczynek i chłopców jest teraz bardzie rygorystyczny niż kiedyś?
  • Dlaczego nikt nie mówi dziewczynom, że mają łechtaczkę?
  • Czy kobieca seksualność jest sferę kontrolowaną przez mężczyzn?

Na końu komisku autorka zamieszcza listę z propozycją ciekawych powieści, opowiadań, esejów i artykułów oraz komiksów, filmów, seriali i programów telewizyjnych.

Komiks można kupić TUTAJ (pod linkiem zobaczy również wybrane strony z wnętrza komiksu).

 

Katja Klengel - ukończyła studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Klasyczne malarstwo szybko zamieniła na komiksy, które fascynowały ją już od dziecka. Jej styl jest połączeniem inspiracji mangą "Czarodziejka z Księżyca" autorstwa Naoko Takeuchi oraz estetyki amerykańskich niezależnych komiksów. Skończyła drugie studia, ze scenopisarstwa, na Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji. Za projekt serialu fantasy "Vesta" otrzymała nagrodę Mitteldeutsche Medienförderung. Aktualnie pracuje nad „Vestą”, innymi konceptami serialowymi oraz angażuje się jako współorganizatorka Reading Panels, publicznych czytań komiksów. 

 

Wydawnictwo: Marginesy

Ocena: Bardzo dobra

 

 

Czytany 934 razy