2020-01-23

"Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości" Lisa Damour

"Napisałam tę książkę, aby uświadomić wam, że życie z nastoletnią córka nie musi przypominać skomplikowanej zagadki czy labiryntu. Istnieje przewidywalny schemat rozwoju nastolatek, plan ich dorastania. Kiedy zrozumiemy, co denerwuje naszą córkę, nagle jej zachowanie nabierze sensu. Dysponując mapą nastoletniego dorastania, będziemy mogli z o wiele większą łatwością doprowadzić naszą córkę do dorosłości i sprawić, by stała się ona rozsądną młodą kobietą, jaką chcemy w niej wiedzieć" - tak we wstępnie rozpoczyna autorka.

To książka o uczeniu się komunikacji, budowanie głębokiej więzi z naszymi dorastającymi dziećmi. Poradnik jest dedykowany dla rodziców dziewczynek, ale polecam ją również rodzicom chłopców i osobom pracującym z młodzieżą. Każda część jest poświęcona innej problematyce. Autorka odwołuje się do własnego doświadczenia zawodowego podając różne przykłady zasłyszane w gabinecie. Każdy rozdział kończy się podsumowaniem. Książka podpowiada jak skutecznie komunikować się z nastolatką. 

 

Poruszane zagadnienia:

  • Rozstanie z dzieciństwem.
  • Odnalezienie się w nowych grupach rówieśniczych (akceptacja grupy rówieśniczej, izolacja społeczna, ofiary dręczycieli).
  • Radzenie sobie z emocjami. 
  • Władza rodzicielska (autonomia, przekraczanie granic).
  • Wejście w świat miłości (pierwsze miłości, związek, doświadczenia seksualne, zerwania, sytuacja nastolatków nieheteronormatywnych).
  • Jak troszczyć się o siebie (akceptacja własnego ciała, poczucie pewności siebie, zdrowie).

 

Niejeden dorosły powie, że rozmowa z nastolatkiem to wyzwanie, ale to właśnie przede wszystkim nam-dorosłym powinno zależeć na budowaniu głębokiej więzi z naszym dzieckiem. Dążenie do autonomii, niezależności przez dorastające dziecko jest nieuniknione. Naszą rolą powinno być wspieranie dziecka w określeniu jego pragnień i celów. Obdarzanie je miłością i akceptacją. Bycie blisko dorastającej córki jest niezwykle ważne. Obecne komunikaty kulturowe serwowane przez wszechobecne mass media dotyczące seksu i miłości są często nieprawdziwe. Dodatkowo zniekształcone z powodu wszechobecnej pornografii, która przedstawia nieprawdziwy obraz ludzkiej seksualności. Media gloryfikują idealną, szczupłą sylwetkę kobiecego ciała. Te obrazy oglądane przez nastolatki kształtują ich postrzeganie własnego ciała, czy zachowania seksualne. W życiu nastolatki mogą pojawić się dodatkowe problemy: seksting, brak akceptacji swojego ciała, odrzucenie przez grupę, zaburzenia odżywiania. To wszystko może rzutować na jej decyzje o wczesnym rozpoczęciu współżycia seksualnego. Rozpoczęcie aktywności seksualnej zmienia status społeczny dziewczyny w grupie. Nauczmy nasze córki jak troszczyć się o własne ciało i je chronić, jak podejmować odpowiedzialne i świadome decyzje, jak radzić sobie z emocjami. 

Pamiętajmy, żeby nie pouczać, bo wtedy przestają nas słuchać :) a nasze rady są ignorowane. 

Wydawnictwo: Agora

Ocena: Bardzo dobra 

 

 

Czytany 542 razy