2020-03-19

"Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka" Sarah-Jayne Blakemore

 "Okres dojrzewania to nie jakaś anomalia - to kluczowy etap stawania się odrębną, społeczną istotą ludzką. Dla mnie zachowanie nastolatków jest fascynujące, ale nie dlatego, że jest nieracjonalne i niewytłumaczalne, wręcz przeciwnie: ponieważ daje nam wgląd w to, jak naturalne zmiany fizjologiczne w mózgu przekładają się na nasze postępowanie i określają to, kim staniemy się jako dorośli" - takimi słowami rozpoczyna autorka swoją książkę. Sarah-Jayne Blakemore prowadzi badania nad rozwojem mózgu w okresie dorastania.

 

Książka "Wynaleźć siebie ..." to historia badań na ludzkim mózgiem. Jest to czas kiedy formuje się nasza tożsamość, osobowość, wartości, którymi się kierujemy. Okres adolescencji to wyjątkowy etap w rozwoju każdego człowieka. Typowe zachowania związane z tym okresem są również obecne w świecie innych ssaków. O tym, że młode osoby cechują się brakiem poszanowania starszych, buntem wobec autorytetów pisali już wielokrotnie przeróżni myśliciele, począwszy od starożytności a skończywszy na aktualnych czasach. Chęć podejmowania ryzykownych zachowań, gwałtowna zmienność nastrojów była zawsze traktowana jako skutek działających hormonów. Autorka obala tę tezę opierając swoje poglądy na badaniach mózgu, gdzie typowe zachowania nastolatków tłumaczy przede wszystkim zmieniającym się mózgiem w okresie pokwitania.

 

"Okres dojrzewania to okres życiowy o decydującym znaczeniu, pełen pasji i kreatywności, w którym połączenie nerwowe są plastyczne. Zmiany, które zachodzą w mózgu w tym okresie, pozwalają nam w nowym świetle zobaczyć samych siebie".

 

Książka Sarah-Jayne Blakemore to fascynująca podróż w świat ludzkiego mózgu, jego wielkich możliwości i wyjątkowej plastyczności. Ciekawa lektura dla wszystkich dorosłych.  

 

"Nastoletni mózg nie jest zepsuty. Okres dojrzewania to taki okres w życiu, kiedy mózg zmienia się w istotny sposób - powinniśmy go rozumieć, pielęgnować i podziwiać". Pamiętajmy, że od nastolatków możemy się  nauczyć wielu rzeczy. 

 

Wydawnictwo: Mamania

Ocena: Warto przeczytać

 

źródło cytatów: "Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka"

Czytany 682 razy