2020-01-10

"Witaj w klubie" Paulina Pomaska dla Your Kaya

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Twoja córka spodziewa się pierwszej miesiączki? A może już rozpoczęła miesiączkować, ale ma mnóstwo pytań związanych z menstruacją? Jeśli chcecie wiedzieć wszystko o miesiączce to zajrzycie do książki "Witaj w klubie". To poradnik nie tylko dla dziewcząt, dużo cennych informacji znajdzie tutaj dla siebie dorosły. Początek opatrzony wstępem od autorki oraz słowniczkiem z podstawowymi pojęciami, które są związane z cyklem menstruacyjnym. Poradnik zawiera dużo rzetelnej wiedzy o okresie dojrzewania i zmianach, które towarzyszą temu okresowi. Podczas lektury przeczytacie wspomnienia autorki, z których dowiecie się z jakimi pytaniami czy problemami próbowała zmierzyć będąc w wieku Waszych córek. Może część z Was stwierdzi, że miało podobne doświadczenia. "Witaj w klubie" to "krwista" opowieść o tym, co spotyka każdą dziewczynę, kobietę, opowieść o tym jak polubić i zaakceptować swoje ciało, jak zmierzyć się z wszechogarniającymi mediami, które kreują nieprawdziwy obraz kobiecej miesiączki, jak pokochać siebie kiedy mamy miesiączkę. 

Młoda czytelniczka: 

 • Pozna objawy, które sygnalizują zbliżające się dojrzewanie.
 • Dowie się jak przygotować się na pierwszą miesiączkę?
 • Dowie się kiedy i jak zmieniają się piersi, jak dbać o biust.
 • Pozna budowę zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych (książka opatrzona czytelnymi ilustracjami).
 • Pozna przebieg cyklu menstruacyjnego.
 • Dowie się co wchodzi w skład krwi menstruacyjnej i czym jest wydzielina z pochwy (autorka używana określenia upławy).
 • Dowie się jakie hormony wpływają na funkcjonowanie układu płciowego. 
 • Dowie się czym jest endometrioza, skurcze menstruacyjne oraz TSS.
 • Pozna różne rodzaje środków higienicznych stosowanych podczas menstruacji (zabrakło wielorazowych podpasek oraz tamponów-gąbek, które są dedykowane dla osób chcących uprawiać seks podczas menstruacji).
 • Dowie się jakie są przyczyny problemów ze skórą w okresie dojrzewania i jak sobie z nimi radzić.
 • Pozna metody usunięcia krwi z bielizny czy ubrania.
 • Pozna różne, prawdziwe historie, które przytacza autorka wspominając własny okres dorastania.

W książce został poruszony bardzo ważny wątek dotyczący pozyskiwania bawełny do produkcji środków higienicznych używanych podczas menstruacji. Większość dziewcząt i kobiet używając podpasek, tamponów nie zastanawia się jaki jest skład tych produktów. Niestety, większość z nich zawiera związki halogenoorganiczne, wywołujące alergie, a nawet rakotwórczy formaldehyd. Produkty te wybiela się w chlorze i rozjaśniaczach, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywnymi środkami jakim jest np. kubeczek menstruacyjny, czy tampony i podpaski z organicznej bawełny, niebielone chlorem oraz pozbawione toksyn, syntetycznych dodatków, barwników i substancji zapachowych.

Jeśli Twoja córka martwi się nieregularnym cyklem, nie wiem na jaki zdecydować się rodzaj środków higienicznych, chce się dowiedzieć czym jest TSS? Zachęć ją do lektury. Wspólnie przeczytana książka może sprowokować rozmowę o menstruacji lub innych ważnych tematach związanych z kobiecą seksualnością. Temat menstruacji nadal jest tematem tabu. Pamiętajmy, że krew nie jest niebieska, ale CZERWONA :). Oswajając społeczeństwo z tematem menstruacji sprawiamy, że przestaje ona być tematem wstydliwym. 

TUTAJ przeczytasz fragmenty książki.

Książkę można kupić TUTAJ 

Zachęcam również do wysłuchania wywiadu z Pauliną Pomaską - autorką książki i Kają Rybicką - współzałożycielką marki Your KAYA.

Czego pragną dziewczyny? Mówić "miesiączka" bez skrępowania. 

Wydawnictwo: Yoru KAYA

Ocena: Bardzo dobra

 

 

 

 

 

Czytany 558 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież