2019-01-31

"#sexedpl rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Anja Rubik zaprosiła do rozmów wielu ekspertów. Wśród zaproszonych osób znaleźli się m.in.:  Michał Pazdał, Hubert Sobecki, Alicja Długołęcka, Monika Łukasiewicz, Piotr Świniarski, Agata Loewe, Natalia Skoczylas, Natasza Blek, Joanna Skonieczna, Maciej Nazarewicz, Kamila Ferenc, Aleksandra Józefowska. Każda z tych osób porusza jakiś ważny aspekt seksualności.

"Obraz napalonego nastolatka czy seksualnego predatora to legenda" - Michał Pazdał obala mity dotyczące dorastania. Mówi o samoakceptacji, o sekstingu, o relacjach w świecie on-line. Rozmowa dotyczy również pierwszego razu. Specjalista odpowiada na pytanie: kiedy warto podjąć decyzję o pierwszym razie, o co należy zadbać, jeśli zdecydowaliśmy na rozpoczęcie aktywności seksualnej?

"Tylko my sami jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, kim jesteśmy" - Hubert Sobecki wyjaśnia co kryje się pod pojęciem tożsamości seksualnej i skrótem LGBTQAIP+. Jak przeprowadzić oming out i gdzie można uzyskać wsparcie. Podkreśla jak ważny jest brak akceptacji na wrogość wobec osób o innej orientacji niż heteroseksualna.

"Seksu uczymy się w trakcie życia jak wielu innych czynności" - Alicja Długołęcka pisze o dojrzewania, o burzy emocji, które pojawiją się w głowie, o masturbacji. Podkreśla jak ważne jest znaczenie samoakceptacji siebie, jak i swojego ciała. W odrębnym rozdziale porusza temat seksualności osób z niepełnospranościa, podkreślając, że każdy człowiek jest seksualny.

"Tak, cipka to, moim zdaniem najlepsze określenie" - Monika Łukasiewicz opisuje budowę i funkcjonowanie żeńskiego układu płciowego. Zachęca do używania zapoznania się ze swoimi genitaliami. Opisuje funkcje łechtaczki. Tutaj dowiemy się o miesiączce, terminologie płciowej, błonie dziewiczej, cyklu, orgazmie, środkach higieny osobistej.

"Największą sferą erogenną każdego człowieka jest mózg. To jego pobudzenia zapewnie największe doznania" - Piotr Świniarski rozwiewa mity dotyczące nieustannej gotowości chłopaków/mężczyzn na seks. Opisuje budowę męskiego układu płciowego. Pisze o tym, co może niepokoić i kiedy warto udać się do specjalisty. Tutaj przeczytamy o stulejce, problemach z wędzidełkiem, o polucjach, skręcie jądra, masturbacji. 

"Cieszcie się seksem, to ważne! Warto być nie tylko dawcą, ale i aktywnym biorcą seksu" - Agata Loewe rozmawia z Anja o przełamywaniu wstydu. Podkreśla jak ważna jest praca nad własną seksualnością, zachęca do otwartości wobec samego siebie, partnera/partnerki. Mówi o tym skąd się biorą różnego rodzaju lęki i wstyd.

"Seks służy przyjemności, wyluzowaniu, nie może nas stresować" - Natalia Skoczylas mówi jak bardzo istotna jest nasza zgoda na wszystko co się dzieje w seksie i wokół niego, że w każdej chwili, w każdej sytuacji możesz powiedzieć: stop, nie chcę. Na wszelką aktywność seksualną osób biorących w niej udział, niezależnie od siły relacji, każda z nich musi wyrazić świadomą zgodę. Ta część poświęcona jest również molestowaniu, przemocy seksualnej i gwałtowi. Tutaj dowiesz się co zrobic jeśli zostałeś/zostałaś ofiarą.

"Kobieta ma takie same szanse na zajście w ciążę podczas pierwszego stosunku, jak i przy każdym następnym" - Natasz Blek. To część poświęcona antykoncepcji i metodom zapobiegania niechcianej ciąży. Tutaj też dowiesz się w jakich okolicznościach jest możliwe przerwanie ciąży w Polsce.

"Jeśli  mamy nowego partnera, czy partnerkę i chcemy zrezygnować z używania prezerwatyw, dobrze wcześniej upewnić się, że jesteśmy zdrowi" - Joanna Skonieczna wyjaśnia co oznacza skrót STI. To rozmowa o ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Znajdziesz tutaj szczegółową tabelkę z opisem objawów. Specjalistka radzi jak dodatkowo możemy chronić się przed zarażeniem.

"Każdy seks z osobą, której wyniku nie znamy, pownien odbywać sie tylko z zabezpieczeniem" - Maciej Nazarewicz rozwiewa wątpliwości dotyczące tego w jakich okolicznościach nie można zarazić się wirusem HIV. Mówi o tym jak wygląda badanie pod kątem obecności wirusa we krwi, jaką stosuje się procedurę w przypadku podejrzenia zakażenia (wynik jeszcze nie jest znany). 

Kamila Ferenz omawia prawa, które przysługują nastolatkom w konteście dostępu do wiedzy o seksualności. Dowiesz się czy możesz sam/sama udać się na wizytę do lekarza, w jaki sposób zakupić antykoncepcję awaryjna. Aleksandra Józefowska podkreśla jak ważna jest rola edukacji seksualnej od najmłodszych lat. Jeden z rodziałów omawia zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Dla mnie osobiście za mało równowagi między pozytywną seksualnością a treściami, które nacechowane są lękiem i przestrogami. Bardzo dużo informacji o antykoncepcji, ochronie przed SIT, HIV, przemocą i molestowaniem. Brakuje mi większę dawki wiedzy o relacjach, budowaniu więzi, wspieraniu seksualności u nastolatków.

Każdy rozdział skupia się na jednym temacie, gdzie ekspert odpowiada na wiele pytań zadawanych przez prowadzacą. Nie ma tutaj tabu, każde trudne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi. Specjaliście odpowiadają na nie fachowo i rzetelnie, w oparciu o aktualną wiedzę. Ciekawa forma książki (dużo grafik, czytelne hasła, duża czcionka :) - na miarę nowoczesnego nastolatka, który korzysta dużo z Internetu. Jedną z zalet książki jest jej niska cena. Wydawnictwo: WAB

Ocena: Warto przeczytać

Czytany 1231 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież