2024-03-26

"Self-care. Pozytywne dojrzewanie. Co musisz wiedzieć?" Iza Maliszewska

Książka "Self-care. Pozytywne dojrzewanie. Co musisz wiedzieć?" to poradnik dla młodszych dziewczynek, który wprowadza w tematykę pokwitania. Autorka opisuje zmiany, jakie zachodzą w ciele dojrzewającej dziewczynki. Niestety poradnik nie wyczerpuje tematyki zmian fizycznych, które towarzyszą dojrzewaniu, z drugiej strony przygotowuje dziewczynkę na pierwszą wizytę u ginekologa. Fakt ten prawdopodobnie wynika z braku konsultacji merytorycznych ze specjalistą.

Książka przybliża temat ludzkiej anatomii i funkcjonowania układu rozrodczego. Znajdują się tutaj zarówno informacje dotyczące żeńskiego, jak i męskiego układu rozrodczego. Jeden z rozdziałów poświęcony jest cyklowi menstruacyjnemu i środkom higieny intymnej. Drobne błędy merytoryczne mogą zostać skorygowane przez rodzica. W jednym miejscu możemy przeczytać o tym, że komórki jajowe produkowane są w jajnikach, w innym, że - prawidłowo - tam dojrzewają. Brak informacji o tym jak rolę odgrywa owłosienie w miejscach intymnych. Nie znajdziemy tutaj informacji o mutacji, rozstępach, wydzielinie z pochwy, problemach ze skórą itp. Cieszy fakt, że autorka pisze o fałdzie błony śluzowej, hymenie, który znajduje się przy wejściu do pochwy (wyjaśnia dlaczego nie stosuje się już nazwy - błona dziewicza). W publikacji używa fachowej terminologii płciowej.

 

Lektura o zmianach psychicznych pozwala zrozumieć zachowania i emocje, które targają nastolatkami. Książka uczy rozpoznawania emocji oraz radzenia sobie z nimi. Wspiera poczucie własnej wartości, uczy akceptacji własnej cielesności (m.in. jedna z ilustracji przedstawia różne kształty piersi). Wskazuje na to, że ciało jest ważne, i że każda dziewczynka ma prawo decydować o nim.

 

Seria Self-care" to seria poradników dla nastolatków wkraczających w etap dojrzewania fizycznego i psychicznego. W poradnikach, poza częścią merytoryczną, znajduje się wiele miejsca na notatki i zapisywanie własnych przemyśleń i spostrzeżeń.

 

Zalety: wygodny format książki (ze sztywną okładką, nie twardą, więcej miejsca na półce, wygodniejsza w podróży), ładne ilustracje.

 

Spis treści:

  • Droga w kierunku dojrzewania: Moje ciało podczas dojrzewania.
  • Przystanki: pierwsza miesiączka - wskazówki dla wędrowców.
  • Inni podróżnicy - jak te sprawy mają się u chłopców?
  • Nawigacja po wyzwaniach dojrzewania - jak odnaleźć się w gąszczu wyzwań?
  • Skarby na drodze dojrzewania - pierwszy stanik.
  • Pierwszy krok w nieznane, czyli jak przejść pierwszą wizytę u ginekologa?
  • Dojrzewanie, ja i emocje, czyli pasażerowie w jednym samochodzie.
  • Burza w głowie i inne zjawiska pogodowe.
  • Znak Stop! Zatrzymaj się - jak chronić swoje ciało i granice intymne?

 

Wydawnictwo: Zielona sowa

Ocena: Można przeczytać

Czytany 1438 razy