2023-12-30

"Jak powstaje dziecko" Rachel Greener

Jak powstaje nowy człowiek? To jedno z pytań, które zadaje małe dziecko. Na początku lektury dzieci dowiedzą się o różnych teoriach, które były głoszone kilkadziesiąt lat temu. Dzieci znajduje się w główkach kapusty, wykluwają się z kaczych jaj lub przynosi je bocian. W różnych częściach świata maluchy mogły słyszeć różne opowieści. Jak jest jedna naprawdę:

"Każde dziecko rozpoczyna swoje życie dzięki plemnikowi i komórce jajowej, które pochodziły od dwóch dojrzałych osób różnej płci".

Opowieść o zagadce ludzkiego życia rozpoczyna się od przedstawienia budowy układu płciowego, wyjaśnienia czym jest współżycie seksualne. Podczas czytania książki możemy dowiedzieć się o różnych metodach zapłodnienia, o problemie niepłodności, z którym borykają się niektórzy dorośli. Są też tutaj przedstawione różne typy rodziny: od tradycyjnej, po adopcyjną i parę jednopłciową. Znajdziemy również część poświęconą życiu płodowemu, ciąży oraz narodzinom. Dowiemy się o tym, skąd się biorą bliźnięta jedno- i dwujajowe.

 

"Żeby dziecko się urodziło, potrzebne są jeden plemnik, jedna komórka jajowa i jedna macica, ale każda rodzina tworzy się na swój niepowtarzalny sposób. Ty i twoja rodzina jesteście wyjątkowi tacy, jacy jesteście!"

 

To inkluzywny poradnik dla wszystkich, którzy chcą zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą tego, w jaki sposób przychodzą dzieci na świat. Książka może być czytana na różnych etapach rozwojowych w zależności od potrzeb dziecka. To ciekawa lektura, która wyjaśnia wiele faktów z biologii uwzględniając przy tym różnorodność, która nas otacza. 

 

 

Ocena: Bardzo dobra

Wydawnictwo: Harperkids

Czytany 159 razy