2019-03-16

Bezpiecznie w cyberprzestrzeni - spotkanie otwarte oraz warsztaty

 

Spotkanie otwarte "Bezpiecznie w cyberprzestrzeni. Czy wiem, co moje Dziecko robi w wirtualnym świecie?

Spotkanie dla rodziców, a także wszystkich, którzy chcą poszerzać kompetencje i świadomie uczyć młodych ludzi, jak mogą bezpiecznie dla siebie korzystać z cyfrowej przestrzeni, jak dostrzegać w niej zagrożenia i im przeciwdziałać. Na spotkaniu zobaczysz konkretne przykłady stron, filmów, patostreamów, które dla dzieci są sporą pokusą. Niestety, rujnują też świat wartości i służą uzależnieniom. Komputery, smartfony i cała cyfrowa przestrzeń są dzisiaj codziennością. Od tego nie uciekniemy. Jest to także świat, który daje mnóstwo pozytywnych możliwości, poszerzania wiedzy i budowania umiejętności. Narzędzie z ciemną i jasną stroną. Świadomość daje wybór, jak z niego korzystać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Kiedy?
16 maja 2019 r. od godz. 17.00  – 19.00

Gdzie?
Gliwice, ul. Bojkowska 20a, siedziba FILOMATY

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ 


 

Warsztaty "Bezpiecznie w cyberprzestrzeni. Praktycznie o wirtualnym świecie naszych dzieci"

Dzieci i młodzież z niezwykłą łatwością odkrywają i penetrują cyberprzestrzeń. Docierają do takich jej zakamarków, o istnieniu których dorośli często nie mają pojęcia. A treści, na które mogą tam natrafić mocno działają na ich psychikę, emocje, mogą prowadzić do stanów depresyjnych lub uzależnień.
Jak zatem świadomy nauczyciel  i rodzic) może pomóc swemu dziecku bezpiecznie korzystać z komputera i telefonu komórkowego. Jeśli chcemy robić to skutecznie, potrzebna jest wiedza na temat miejsc chętnie odwiedzanych przez młodych użytkowników Internetu oraz zagrożeń, które tam na nich czekają. Warto mieć świadomość, co nasze pociechy robią w cyberprzestrzeni, jak my dorośli możemy dyskretnie kontrolować te działania, jak pomóc w sytuacji kryzysowej.

Podczas warsztatów

  • przeanalizujemy różne formy aktywności młodych ludzi w sieci,
  • pokażemy, jakie mogą być tego konsekwencje,
  • sprawdzimy, jak nasze dzieci używają telefonu - czy jest to narzędzie do komunikacji, czy raczej gadżet do zabawy?
  • dowiemy się, jakie są skutki uzależnienia od telefonu i gdzie, w razie potrzeby, szukać pomocy,
  • porozmawiamy o działaniach profilaktycznych zabezpieczających nasze dzieci przed zagrożeniami cyberprzestrzeni oraz o edukacji medialnej realizowanej z pozycji szkoły i domu,
  • zyskamy świadomość, która daje wybór,
  • poszukamy sposobów na mądre reagowanie, które sprzyja budowaniu relacji i nie jest policyjną kontrolą.

Kiedy?
31 maja 2019 r. od godz. 15.30 – 19.00

Gdzie?
Gliwice, ul. Bojkowska 20a, siedziba FILOMATY

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ


Prowadząca:

Katarzyna Kudyba - pedagog i psycholog z trenerskim doświadczeniem zawodowym w obszarze profilaktyki uzależnień, nowych mediów i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W swojej praktyce zawodowej przeprowadziła kilka tysięcy godzin warsztatów, szkoleń, konsultacji skierowanych zarówno do osób dorosłych jak i do dzieci oraz młodzieży. Absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, psychologii na SWPS w Katowicach, ukończyła także studia Social Media & Content Marketing na Wydziale  Humanistycznym AGH w Krakowie.

 

 

 

 

Czytany 1082 razy