2024-07-04

"Wszystko w porządku" Debbie Tung

Jestem fanką komiksów. Uwielbiam powieści graficzne, które poruszają m.in. tematy społeczne, polityczne, historyczne, czy z szeroko rozumianego świata nauki. Tym razem na półkach Biblioteki Śląskiej znalazłam komiks o walce z depresją. Rysowniczka Debbie Tung dzieli się własną historią, osobistym doświadczeniem walki z chorobą. W swojej opowieści pokazuje nam jak funkcjonuje osoba borykająca się z depresją, jak mogą wyglądać jej relacje z innymi, czy jej stosunek do pracy zawodowej. Depresja to choroba, która bardzo zniekształca obraz samego/samej siebie. Na stronach komiksu autorka ukazuje z jakimi lękami i trudnościami mierzą się osoby z depresją. Autorka podkreśla jak trudno czasami zwrócić się o pomoc, co jest kluczowe, aby rozpocząć proces leczenia. Sama diagnoza jest często wyzwalająca, a terapia odgrywa ważną rolę.

 

"Podjęcie terapii oznacza, że ktoś wskaże mi inne perspektywy i nauczy lepszych strategii myślenia".

 

W czasach kiedy młodzi dorośli czują coraz większą presję dotyczącą tego jak mają wyglądać, presję posiadania stabilnej i dobrze płatnej pracy, zdobycia własnego lokum, zobaczenia świata, posługiwania się biegle językami obcymi, posiadania ekscytującego życia towarzyskiego, w takim życiu pełnym "zniewolenia" mogą się zacząć zastanawiać czy są wystarczający, czego im brakuje, a to już prosta droga do niskiej samooceny, zwątpienia we własne możliwości i wpędzanie się w poczucie winy.

 

"Wszyscy żyjemy bardzo szybko i mnóstwo konsumujemy. Często zapominamy, jak wiele bierzemy na siebie każdego dnia i ile tracimy, nie przystając, by się rozejrzeć.

Za dużo dźwigamy na barkach. Zapominamy, że mamy swoje granice".

 

"Czasami radzenie sobie z trudnościami to pogodzenie się z tym, że masz jakiś problem, i danie mu przestrzeni, a nie tłamszenie go w środku.

Pozwól sobie na własne uczucia i zaakceptuj to, że po prostu są. Płacz, złość się, rozpaczaj. W końcu miną.

Wolno ci czuć to, co czujesz.

I te uczucia mają znaczenie".

 

W dobie epidemii zaburzeń psychicznych i pogarszającego się zdrowia psychicznego dzieci i nastolatków musimy zrobić jeszcze wiele, aby zmniejszyć ilość kryzysów przez nich doświadczanych.

Komiks należy również traktować jako jedną z form działania na rzecz profilaktyki w zakresie zdrowia psychicznego. Znajdziemy tutaj wiele wskazówek jak zadbać o zdrowie psychiczne, gdzie oraz do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli potrzebujemy wsparcia.

 

"Podróż ku ozdrowieniu wiedzie wyboistą i krętą ścieżką.

Może się wydawać wieczną, mozolną wspinaczką.

Czasami masz wrażenie, że nieważne, jak bardzo się starasz, zawsze zawodzisz.

Ale tak naprawdę idziesz naprzód. Krok po kroczku.

Traktuj się łagodnie.

Daj sobie czas na wydobrzenie".

 

Komiks odpowiedni dla młodzieży oraz wszystkich dorosłych.

 

Ocena: Bardzo dobry

Wydawnictwo: Nasza księgarnia

 

Czytany 42 razy