2024-05-10

"Okres. Kompleksowa instrukcja obsługi" Ruth Redford, Aitana Giraldez

Temat miesiączki pojawia się coraz częściej w mediach. Słyszymy o walce z tabu miesiączki, o ubóstwie menstruacyjnym. Od kilku lat, w wielu szkołach, realizowany jest projekt "Akcja Menstruacja w Twojej szkole". Temat menstruacji staje się coraz bardziej popularny, co powoduje, że coraz swobodniej o nim rozmawiamy i zaczynam go zwyczajnie i normalnie traktować. Miesiączka przestaje być tematem tabu. Temat ten jest poruszany na wielu tematycznych profilach społecznościowych, w poradnikach dla dzieci, nastolatków i dorosłych, w filmach dokumentalnych. Są też publikacje, takie jak: "Miesiączka. Chcę wiedzieć", "Mała książka o miesiączce", czy "Ciotka", które przede wszystkim skupiają się na tematyce okresu, wiedzy o nim, radzenia sobie z emocjami, które mu towarzyszą.

Czy można przedstawić temat miesiączki jeszcze w inny sposób? Tak! "Okres. Kompleksowa instrukcja obsługi" to komiks, który w praktyczny i ciekawie graficzny sposób pokazuje zmiany, jakie zachodząc w ciele w trakcie cyklu menstruacyjnego. Znajdziecie w nim masę ciekawych faktów na temat okresu, czyli podstawową wiedzę o działaniu układu rozrodczego, o środków higieny intymnej. Dowiecie się jak przygotować się na pierwszą miesiączkę, jak zaaplikować tampon czy kubeczek menstruacyjny.

Znajdują się tutaj również porady na "kryzysowe" sytuacje: spędzasz noc poza domem, dostałaś miesiączkę, poplamiłaś prześcieradło, i co teraz?

 

To inkluzywny poradnik dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o menstruacji.

 

Na końcu znajduje się wykaz przydatnych adresów internetowych, numerów telefonów oraz słowniczek.

 

Ocena: Bardzo dobra

Wydawnictwo: Wilga (GW Foksal)

Czytany 770 razy