2020-11-22

"#Nastolatka. Poradnik dla początkujących nastolatek" pod red. Agnieszki Skórzewskiej-Skowron

Co zmienia się w Twoim ciele? Jak rozmawiać z rodzicami? Czy można dogadać się z rodzeństwem? W jaki sposób pokonywać przeciwności? Czy można dogadać się z nauczycielem? Czym jest miłość i jak budować relacje z chłopakami?

Na te i inne pytania odpowiada sześć ekspertek-autorek. Książka została podzielona na kilka bloków tematycznych. 

  • Moje ciało
  • Kim jestem
  • Relacje
  • Szkoła
  • Mój styl
  • Życie pozaszkolne

Pierwsza część poświęcona jest dojrzewaniu i zmianom, diecie, zdrowiu i aktywności fizycznej. W drugiej części dziewczyny dowiedzą się jak radzić sobie z emocjami i stresem, jak pokonywać przeciwności, jakie są oznaki depresji, jakie zmiany psychicznie powinny nas zaniepokoić. Tutaj dowiecie się czym charakteryzuje się postawa asertywna, jak nie stać się w rozmowie agresywną, czy uległą osobą. Kolejna część jest poświęcona relacjom. Relacjom ze swoim ciałem, relacjom z rodzicami, relacjom z rodzeństwem, relacjom z przyjaciółmi, relacjom z rówieśnikami, relacjom z chłopakami. Relacje to ważny temat, dlatego lektura tego rozdziału może pomóc w zrozumieniu drugiego człowieka, poprawie w dogadywaniu się, rozmowie, przygotowaniu się do pierwszych randek, budowaniu głębszych związków z przyjaciółmi. Dziewczęta poznają zasady prawdziwej przyjaźni. W czwartej części znajduje się wszystko o szkole (rodzaje i typy nauczycieli, jak współpracować w grupie, w jaki sposób stawiać granice i nauczyć się wyrażać zgodę lub brak zgody). Również osoby, które szkoły zmieniły, są nowe w klasie znajdą tu cenne informacje o tym, jak odnaleźć się w nowej społeczności. To również część o tym, jak radzić sobie z nauką, jak rozwijać swoje pasje. Czytelniczki dowiedzą się o drugim obliczu szkoły, bo przecież człowiek nie tylko nauką żyje. Na deser o szkolnych wycieczkach, co można robić, a czego zwyczajnie nie wypada. Część piąta opisuje typy sylwetek i urody oraz dress code, czyli zbiór zasad dotyczący odpowiedniego ubioru do okazji. Ostatnia część poświęcona jest życiu pozaszkolnym. Tutaj młoda dziewczyna dowie się jak planować i zarządzać swoim czasem, w jaki sposób określać swoje cele. To rozdział o hobby, ekologii, bezpiecznych zasadach korzystania z Internetu. Na końcu (trochę stereotypowo) znajduje się również kilka ciekawych przepisów kulinarnych, pomysły na modne dodatki, oryginalne ozdoby w pokoju i własnoręcznie wykonane kosmetyki. 

W każdej części znajdziemy ciekawostki, pytania z odpowiedziami od ekspertów. Poradnik liczy ponad 250 stron, w związku z tym możecie liczyć na dużą dawkę wiedzy. 

Ocena: Warto przeczytać

Wydawnictwo: Zielona sowa

Czytany 693 razy