2024-05-25

"Skąd się biorą dzieci? Ale tak naprawdę" Tosia Kopyt

Skąd się biorą dzieci? W jaki sposób ludzie pojawiają się na świecie? Skąd ja się wzięłam, wziąłem? To pytanie prędzej czy później zostanie zadane przez prawie każde dziecko. Możemy pojawienie się tego pytania wyprzedzić, bo przecież o wielu ważnych z naszego punktu widzenia sprawach, mówimy dziecku zanim o nie zacznie pytać. Czytamy książki o budowie ciele, anatomii, problemach świata współczesnego (ochronie środowiska, wojnie, śmierci), działaniu kosmosu, czy budowie atomu. Oczywiście wiedza w tych książkach jest odpowiednio przygotowana dla małych czytelników, ale ten kto jest fanem czytelnictwa ten wiem, że możemy poruszyć prawie każdy temat posiłkując się dobrą książką dla dzieci, począwszy od fizyki kwantowej (np. "Kwarki, fotony i jajko na twardo, czyli fizyka kwantowa", "Atomy") po filozofię (np. "Wyobraźnia i Kartezjusz",  "Szczęście i Arystoteles").

 

Temat skąd się biorą dzieci nadal w niektórych rodzinach jest tematem tabu. Niektórzy dorośli mają trudności z podejmowaniem tego tematu, nie potrafią używać prawidłowej terminologii płciowej, nie wiedzą kiedy zacząć i od jakich treści, a przede wszystkim reagują z niepokojem, gdy dziecko zaczyna się interesować ciałem, płcią. Tym czasem temat ciąży, narodzin, ciekawostek z życia płodowego jest dla maluch niezwykle ekscytujący. Pamiętając o tym, że seksualność jest naturalną i istotną częścią ludzkiego życia należy zadbać o wychowanie seksualne. Wychowanie seksualne na początkowym etapie rozwoju to nie tylko nauka o różnicach płciowych, prokreacji, ale także dzielenie się systemem wartości. Szacunek, okazywanie sobie czułości między opiekunami buduje w dziecku pozytywny stosunek do cielesności i seksualności. Pamiętając o tym, że najbliżsi dorośli stają się pierwszymi nauczycielami w zakresie wychowania seksualnego możemy szukać różnego rodzaju pomocy, które ułatwią nam to zadanie, począwszy od książeczek dla dzieci, a skończywszy na puzzle anatomicznym czy lalce, która ma delikatnie zaznaczone cechy płciowe.

 

Na rynku wydawniczym znajduje się już duża ilość publikacji poruszająca temat tego, skąd się biorą dzieci. Niestety część z nich zawiera błędy merytoryczne, nie porusza w sposób wyczerpujący tematu (uwzględniając wiek dziecka), nie każdy czytelnik, każda czytelnicza odnajdzie w niej swoją historię. Na tę wielką potrzebę, aby napisać książkę dla wszystkich, tak, aby każda osoba mogła znaleźć w niej elementy swojego doświadczenia odpowiedziała Tosia Kopyt znana z prowadzenia profilów społecznościowych WdŻ dla zaawansowanych.

 

W książce "Skąd się biorą dzieci? Ale tak naprawdę!" autorka przedstawia w prosty i przystępny sposób tematykę prokreacji. Swoją opowieść rozpoczyna od tego dlaczego niektórzy rodzice ukrywają przed dziećmi informację o tym, jak przyszły na świat. Następnie wyjaśnia w jaki sposób może pojawić się dziecko na świecie uwzględniając przy tym budowę i działanie układów rozrodczych. Opisuje różne doświadczenia, które przeżywa osoba w ciąży, m.in. badania, którym się poddaje,  przygotowania do narodzin i sam moment porodu. Z poradnika dowiemy się zarówno o porodzie naturalnym i różnych pozycjach przyjmowanych podczas rozwiązania. Jest tutaj również mowa o cesarskim cięciu, jak i porodach domowych. Autorka wyjaśnia skąd biorą się bliźnięta jedno- i wielojajowe, dlaczego niektóre dzieci karmione są piersią, a inne sztucznym mlekiem.

 

"Każdy człowiek na świecie powstał dzięki temu, że komórka jajowa połączyła się z plemnikiem. Z nich powstał zarodek, który rozwijał się w macicy". Nie zawsze jednak rodzic lub rodzice biologiczni wychowują swoje dziecko, niektóre są adoptowane, inne mieszkają w rodzinach zastępczych. Rodziny są różnorodne. Niektóre dzieci wychowywane są przez jednego z rodziców lub kogoś bliskiego z rodziny, np. babcię, wujka. Są też dzieci, które mają dwie mamy, albo dwóch tatów. Każda historia przyjścia na świat człowieka jest ważna, a ta książka właśnie pozwala rozmawiać szczerze, z uważnością, uwzględniając każdą opcję. Każda osoba czytając tę książkę poczuje się zauważona.

 

To inkluzywna książka dla wszystkich, którzy chcą pokazać dzieciom w jaki sposób przychodzą one na świat. Rozmawianie w sposób otwarty buduje więzi rodzinne i autorytet rodzica jako tego, z którymi warto rozmawiać na tematy dotyczące szeroko rozumianej seksualności. Książka może być czytana na różnych etapach rozwojowych w zależności od potrzeb dziecka. W ramkach umieszczone są dodatkowe informacje, które mogą stanowić uzupełnienie dla bardziej dociekliwych, albo czytane w kolejnych latach. Całość opatrzona jest cudownymi ilustracjami Żanety Golemiec. Wygodny format.

 

Autorka - Tosia Kopyt z WdŻ dla zaawansowanych, psycholożka, edukatorka seksualna, nauczycielka wychowania do życia w rodzinie, autorka kursu "Jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności?"

 

Ocena: Świetna

Wydawnictwo: Wilga (GW Foksal)

Czytany 190 razy