2021-12-26

"Twoje ciałopozytywne dojrzewanie dla chłopców" Barbara Pietruszczak

Kolejna część ciałopozytywnego poradnika o dojrzewaniu. Tym razem dedykowana dla chłopców. W środku masa cennych informacji. To, co mnie osobiście się w poradniku najbardziej podoba to część poświęcona emocjom. Czytelnik nie tyle dowie się skąd biorą się emocje, jak jest rozpoznawać i co z nimi zrobić jak już się pojawią, ale także jakie sygnały wysyłają emocje poprzez ciało, jak sobie radzić z "trudnymi" emocjami, skąd wziął się pomysł na emotikony, co to jest empatia. 

 

"Dojrzewanie zaczyna się po cichu - od niewielkiego wydarzenia w środku twojej głowy. Schowana w mózgu przysadka mózgowa budzi się i wydziela hormony"

W kolejnym rozdziale dowiadujemy się o roli hormonów i testosteronie, który odgrywa tutaj kluczową rolę. Autorka opisuje zmiany fizyczne, które towarzyszą pokwitaniu (intensywny wzrost, zmiana sylwetki, ginekomastia, rozstępy, masa mięśniowa, owłosienie). W tym miejscu znajdziemy również wiedzę na temat zasad higieny osobistej. Pokwitanie to czas kiedy zaczynami inaczej pachnieć, pojawia się owłosienie w okolicy genitaliów, pod pachami, zarost na twarzy, problemy skórne itp.).

 

"Gotowy? Ruszamy z ciałopozytywną misją badawczą! Przyjrzyjmy się z bliska twoim narządom płciowym. Brzmi poważnie? Chodzi po prostu o twojego penisa i jego okolice"

W kolejnym rozdziale przedstawiona jest budowa zewnętrznych oraz wewnętrznych narządów płciowych oraz omówiono prokreacja. 

 

W poradniku autorka omawia również przemiany jakie dokonują się w obrębie narządów płciowych, czyli jąder i penisa. To część która odpowiada na pytania:

  • Jak długo rośnie penis?
  • Co to jest moszna, gdzie produkowane są plemniki?
  • Czy męskie genitalia u różnych osób wyglądają tak samo?
  • Czy wielkość penisa ma znaczenie?
  • Jak zadbać o higienę osobistą?
  • Jak poradzić sobie z erekcją w miejscu publicznym?
  • Co to są polucje?

W poradniku znajduje się także blok tematyczny poświęcony samoakceptacji, wizerunkowi i wyglądowi, cielesności. W każdym rozdziale umieszczono prawdziwe historie chłopaków (pisane jednak przez już dorosłych mężczyzn). To kwestia, która rozczarowała moją córkę ;). 

Lektura tego poradnika daje niezbędną wiedzę o ciele, dojrzewaniu, emocjach, funkcjonowaniu układu rozrodczego. To niezwykle ważna pozycja dla każdego dorastającego chłopaka. Całość uzupełniona świetnymi ilustracjami. 

  

W ramach projektu powstała również edukacyjna gra rodzinna "Dorastanie" oraz książka o ciałopozytywnym dojrzewaniu dla dziewcząt.

Wydawnictwo: Moonka

Ocena: Świetna

Czytany 391 razy