2021-07-14

"Skąd jestem?" Agnieszka Kacprzyk

Mały Leoś dowiaduje się, że będzie miał siostrzyczkę. "Chcę ją zobaczyć" - oznajmia rodzicom. Mama oznajmia, że siostrzyczka na razie znajduje się u niej w brzuszku. Chłopiec koniecznie chce się dowiedzieć skąd się tam wzięła, czy jej się nie nudzi, co robi całymi dniami, w jaki sposób je. Z niecierpliwością oczekuje dnia narodzin. Książka podzielona na trzy części.

 

Część Pierwsza

Skąd się biorą dzieci?

Leoś dowiaduje się o różnicach w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn (chłopcy mają siusiaki, dziewczynki cipki, treść opatrzona bardzo fajnymi ilustracjami). Mama wyjaśnia chłopcu proces zapłodnienia.  

 

Część Druga

Balonik pełen wody

Leoś dowiaduje się co dziecko w brzuchu jada, co pije, jaką rolę odgrywa pępowina i wody płodowe. Poznaje historię pępka. 

 

Część Trzecia

Jak wyszedłem z brzucha?

Leoś nie może doczekać się narodzin i pojawienia nowego członka rodziny. Mama wyjaśnia mu w jaki sposób rodzi się dziecko: "Cipka, tak jak ta gumka, może się rozciągać - mama rozciąga gumkę, która robi się bardzo szeroka. - Przez ten otwór wysuwa się dziecko. A potem hops! - Mama puszcza gumkę. - Otwór wraca do dawnego rozmiaru." Chłopiec poznaje znaczenie pojęcia ssak, mama wyjaśnia na czym polega karmienie piersią.

 

Książka pełna czułości i miłości, która wyjaśnia tajemnicę nowego życia. Pokazuje emocje, które towarzyszą naszemu bohaterowi. Książka może być pomocna przy rozmowach z dzieckiem na temat prokreacji, nazywania części ciała, które biorą udział w procesie przekazywania komórek rozrodczych nazywanych w książce nasionkami.

 

Wydawnictwo: Albus

Ocena: Warto przeczytać

Czytany 425 razy