2021-03-20

"Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” Barbara Pietruszczak

Ciałopozytywny poradnik o dojrzewniu to książka przepełniona czułością i empatią o miesiączce, zmianach towarzyszących dojrzewaniu. Dlaczego ciałopozytywna, ponieważ kładzie nacisk na to, co dzięki ciału można robić. Nie skupia się na wyglądzie ciała. Pomaga budować pozytywnych stosunek do własnej cielesności. Pokazuje prawdziwy wizerunek nastoletniego ciała, który jest oderwany od tego prezentowanego w reklamach firm kosmetycznych czy odzieżowych, zabawkach dla dziewczynek itp. Daje czytelniczkom rzetelną wiedzę, która pomaga zrozumieć zmiany towarzyszące dojrzewaniu (zabrakło w niej tylko informacji o mutacji). Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że to jedna z nielicznych książek, w której stosuje się prawidłową terminologię na zewnętrzne części intymne (srom, wulwa, cipka) oraz to, że przedstawia budowę łechtaczki i mówi o tym jaką pełni ona funkcję, zawiera grafikę zewnętrzych części intymnych z opisem różnych elementów.

 

Dlaczego Twoje ciało jest Twoim domem? Co myślisz o swoim ciele? Czym charakteryzuje się dojrzewanie? Czego można spodziewać się na początku pokwitania, a co raczej pojawi się na końcu? Jaką rolę pełni umiejętność mówienia "nie" i siła wyrażania własnych potrzeb? Co to jest obraz własnego ciała? W jaki sposób możesz pielęgnować pozytywny wizerunek cielesności? Jak zbudowane są zewnętrzne i wewnętrzne narządy płciowe? Co to jest płodność? Jak powstaje człowiek? Skąd się bierze miesiączka? Co to jest ubóstwo menstruacyjne? Jakie rodzaje środków higienicznych są używane podczas menstruacji? Jak dbać o siebie w okresie dojrzewania? Po czym poznać, że ostatni etap dojrzewania dobiegł końca?

 

Wiedza daje siłę, a wiedza o własnym ciele dodatkowo pozwala zrozumieć wszystko co się z ciałem dzieje, szczególnie w czasie dojrzewania warto, aby znała ją każda dziewczynka.

Na końcu poradnika znajdziemy moonkowe naklejki. Idealna na prezent urodzinowy dla dziewczynki. Całość opatrzona ciepłymi i uroczymi ilustracjami Anny Rudak.

W ramach tego projektu powstała również edukacyjna gra rodzinna "Dorastanie".

Wydawnictwo: Moonka

Ocena: Świetna

Czytany 917 razy