2020-03-26

"Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice - swoje i cudze!" Rachel Brian

"Twoje ciało należy do Ciebie. Pamiętaj: to Ty ustalasz zasady" to główne przesłanie komikso-książki dla dzieci o tym, jak dbać o własne i cudze granice. Rachel Brian stworzyła genialną pozycję dla dzieci o komunikowaniu swoich potrzeb szanując granice innych osób. Każde dziecko powinno wiedzieć, że ma prawo do tego, aby samo decydować o swoim ciele. Ma prawo do tego, aby wyrazić niezgodę na dotyk, którego nie akceptuje. I to co ważne, że należy szanować granice innych osób. Książka uczy dzieci czym są granice i jak jest ustanawiać. Pokazuje, że zasady odnośnie tych granic mogą być płynne, że zmieniają się w zależności od okoliczności w jakich się znajdziemy. Książka uczy pewności siebie oraz pozytywnego stosunku do własnej cielesności. Humorystyczne, ciekawe i proste ilustracje spodobają się chyba każdemu. Użyty przez autorkę język jest prosty i skierowany bezpośrednio do czytelnika.

Rachel Brian zaczyna się książkę od informacji, co w niej znajdziemy. Będzie o zgodzie, stawianiu granice, wspieraniu przyjaciół, szacunek.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów:

1. To ty ustalasz zasady (rozdział o zgodzie i granicach, o relacjach między różnymi ludźmi, o nietykalności cielesnej, na uwagę zasługuje fragment jak dziecko może zareagować jeśli musi zażyć niesmaczne lekarstwo lub zostało mocno chwycone przez opiekuna, bo znalazło się w niebezpiecznej sytuacji).

2. Zaufaj instynktowi (rozdział o tym, że instynktownie czujemy jakie zachowanie jest dla nas dobre, a jakie nie, o tym, do kogo zwrócić się o pomoc jeśli nasze granice są naruszone).

3. Udzielanie i przyjmowanie zgody (rozdział o zgodzie, o komunikowaniu swoich potrzeb i umiejętności słuchania innych, o asertywności).

4. Nie, dziękuję (rozdział o prawie do zmiany swojego zdania).

5. Jak tworzyć zdrowe relacje (rozdział o relacjach, o uwodzeniu dziecka i braku jego winy za tę sytuację).

6. Zastanów się (rozdział o szanowaniu granic drugiej osoby, o konsekwencjach przesyłania zdjęć i filmików bez zgody osoby na nich uwiecznionych).

7. Na ratunek (rozdział o tym, jak pomóc osobie, której granice są naruszone).

8. Razem raźniej (rozdział o tym, gdzie szukać pomocy jeśli ktoś przekroczy Twoje granice).

 

Nauka wyznaczania granic ciała jest niezwykle ważna. Należy ją ciągle utrwalać poprzez rozmowę z dzieckiem, wspólne czytanie książek o tej tematyce, oglądanie filmików edukacyjnych, czy udział w warsztatach dla najmłodszych.

Jako obowiązkowy dodatek do książki polecam polską wersję FILMU "Consent for kids".

 

Co dziecko powinno wiedzieć o granicach, ciele i zgodzie?

 • Ciało jest bardzo ważne. 
 • Ciało należy szanować.
 • Ciało dziecka należy w 100% do niego.
 • To dziecko decyduje kto, kiedy i w jaki sposób może je dotykać.
 • Dziecko zawsze ma prawo powiedzieć "Nie!" jeśli nie akceptuje jakieś formy kontaktu cielesnego.
 • Dziecko wie, że brak zgody na dotyk dotyczy nie tylko innego dziecka, ale także dorosłego.
 • Nikomu nie wolno dotykać ciała dziecka w sposób, który je zawstydza. Taką sytuację należy zawsze zgłosić zaufanemu dorosłemu. 
 • Dziecko wie, że zgoda to pozwolenie na coś.
 • Dziecko wie, że szacunek to traktowanie drugiej osoby poważnie, szanowanie jej granic i potrzeb.
 • Dziecko wie, że mimo udzielonej na początku zgody na dotyk może w każdej chwili cofnąć tę decyzję (łaskotki, przytulanie itp.).
 • Dziecko wie, że NIGDY nie jest współwinne nieodpowiedniemu zachowaniu dorosłego.

 

Książkę do kupienia TUTAJ (zajrzyj do środka!).

Wydawnictwo: Debit

Ocena: Świetna

 

Czytany 794 razy