2019-10-27

"Tosia czeka na braciszka" Natalia Minge

Tosia dowiaduje się, że będzie miała rodzeństwo. Dziewczynka jest bardzo ciekawa, czy będzie to brat, czy siostra? W ogóle w jaki sposób dzidziuś znalazł się w brzuchu mamy? Po pierwszej euforii Tosia zaczyna zastanawiać się nad tym, czy będzie musiała oddać swoje ulubione zabawki nowemu członkowi rodziny. Rodzice włączają naszą bohaterkę do wspólnego wybierana ubranek dla maluszka. Tosią targają różne emocje. Raz obawia się, że mama nie będzie poświęcać jej już tyle uwagi, by zaraz cieszyć się ze wspólnie spędzonych spacerów z tatą. Tosia bardzo się niecierpliwi i nie może się doczekać kiedy w ich domu pojawi się dzidziuś. Wspólnie z tatą oczekują powrotu mamy do domu z braciszkiem lub siostrzyczką. Kiedy w końcu następuje ta cudowna chwila i mama wraca ze szpitala z nowo narodzonym braciszkiem Tosia jest szczęśliwa, ale pojawienie się nowego członka rodziny wprowadza wiele zmian w ich życiu rodzinnym. Mama nie zawsze ma czas, aby pobawić się z Tosią. Nasza bohaterka musi poradzić sobie z nową sytuacją. Zazdrość o mamę, lęk przed utratą miłości, poczucie opuszczenia to tylko niektóre emocje, które odczuwa Tosia. Nasza bohaterka jest również zazdrosna o brata podczas spotkania rodzinnego, kiedy cała uwaga skupia się na nim. Mimo wielu obowiązków rodzice znajdują czas na wspólną bliskość. Mama nosi w chuście synka, a tata córeczkę. Tosia czuje, że jest kochana. Ta książka to historia o tym jak buduje się bliskość między rodzicami, a starszym i młodszym dzieckiem. 

"Tosia czeka na braciszka" wprowadza starsze dziecko w nową sytuację jaką jest ciąża i pojawienie się młodszego rodzeństwa. Na początku opatrzona krótkim poradnikiem dla rodzica opisującym w jaki sposób pomóc dziecku przeżyć tą nową dla niego sytuację. Książka twarda, którą można opowiadać i czytać już bardzo małym dzieciom. Zawiera ciekawe i ładne ilustracje, które w przystępny sposób wprowadzają dziecko w tematykę ciąży i narodzin. Może stanowić pretekst do rozmów o tym, skąd się biorą dzieci. Pamiętajcie, że dziecko potrzebuje w tych chwilach naszego wsparcia i bliskości oraz zapewnienia, że pomimo wyrażania różnych emocji, nadal je kochamy. 

 

Jak pomóc dziecku w nowej sytuacji jaką jest pojawienie się młodszego rodzeństwa?

 • Zapewniajcie je o swojej miłości.
 • Akceptujcie wszystkie jego emocje i uczucia.
 • Włączcie dziecko do wspólnego wybierania imienia.
 • Zaproponujcie dziecku wspólne zakupy (ubranka, wyposażenie) oraz udział w pozostałych przygotowaniach związanych z narodzinami.
 • Wyjaśnijcie skąd biorą się dzieci (wiedza powinna być dostosowana do wieku dziecka).
 • Obejrzyjcie wspólnie zdjęcia i filmiki, które nawiązują do narodzin i pojawienia się starszego dziecka w rodzinie. 
 • Kiedy maluch pojawi się już w domu pozwólcie na pomoc, którą dziecko jest w stanie zaoferować. 
 • Wykorzystujcie wolne chwile, np. sen dziecka, na wspólnie spędzany czas (zabawa, czytanie itp.).
 • Podczas rodzinnych przyjęć poproście wcześniej babcie, dziadków, ciocie i wujków, aby poświęcili na początku spotkania czas starszemu dziecku (dla młodszego naprawdę nie będzie miało to żadnego znaczenia :)
 • Zachęcajcie dziecko do wspólnego tulenia i przytulania się z młodszym rodzeństwem. 
 • Bądźcie uważni i wsłuchujcie się w potrzeby dziecka.

 

Wydawnictwo: Nasza księgarnia

Ocena: Bardzo dobra

Książka do kupienia TUTAJ

Czytany 749 razy