2019-12-13

"Czy w szkole wolno się całować? O prawie, seksie i wychowaniu" Marta Prucnal-Wójcik, Marek Babik

Książka omawia zagadnienia związane z seksualnością i wychowaniem od strony prawnej. Obszar zainteresowań autorów związanych jest z placówką szkolną oraz domem rodzinnym. Napisana w formie wywiadu. Pytania zadaje Marek Babik - znany publicysta z zakresu wychowania seksualnego, związany z Kościołem katolickim, odpowiada na nie Marta Prucnal-Wójcik. Książka podzielona na dwie części, jedna poświęcona szkole, druga domowi. 

Autorzy próbują odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy w szkole uczniowie mogą się całować lub podejmować inną aktywność seksualną? Czy są przepisy, które regulują te kwestie?
  • Jaki wzorzec aktywności seksualnej kreuje prawodawstwo polskie?
  • W jaki sposób nauczyciel powinien reagować na zachowania seksualne na terenie placówki szkolnej?
  • Czy placówka szkolna może ingerować w zakresie wyzywających ubrań nastolatków?
  • Jak nauczyciel ma reagować na fakt bycia w ciąży uczennicy?
  • Jakie obowiązki wynikają dla dyrekcji szkoły w związku z ciążą uczennicy?
  • Czy i kiedy wprowadzać kontrolę rodzicielską w związku z korzystaniem z Internetu?
  • W jaki sposób rodzic może chronić dzieci przed treściami pornograficznymi?
  • Jakie prawa seksualne są zabronione wobec małoletnich?

Spodobała mi się szczególnie jedna wypowiedź, wprawdzie nie dotycząca seksualności jako takiej, ale kontroli rodzica w zakresie ocen dziecka. Sprawa dotyczy dostępności rodziców do dzienników elektronicznych. 

"Jeden z dyskutantów stwierdził, że dostarczono mu w szkole stosowne dane, aby wchodzić na stronę internetową, ale nigdy tego nie zrobił. Na pytanie innych rozmówców, czy interesuje się ocenami dziecka, stwierdził, że tak, jednak w tym celu nie musi wchodzić na stronę internetową, takie informacje uzyskuje rozmawiając z synem. Bardzo interesująca była jego odpowiedź na stwierdzenie, że przecież dziecko może oszukiwać. Doświadczyłem tego - powiedział - jednak w każdym takim przypadku traktowałem to jako osobistą porażkę. Wówczas starałem się zmienić, pokazać dziecku, że dom, rodzina, to taka przestrzeń, w której podstawą jest mówienie prawdy i wzajemne zaufanie. Wychowanie nie polega na inwigilacji. Dziecku również trzeba dać możliwość posiadania pewnej tajemnicy. Na przykład, gdy otrzyma ocenę negatywna nie musi mi od razu o tym mówić, ale najpierw starać się ją poprawić" - fragment z książki

Wydawnictwo: Rubikon

Ocena: Można przeczytać

 

Czytany 643 razy