2022-04-08

Z serii Dzieci pytają "Mamo, a kto to jest pedofil?"

Dziecko może zaskoczyć trudnym pytaniem niejednego rodzica!
 
Wyobraź sobie, że podróżujesz z dzieckiem samochodem, słuchacie radia. Podczas wiadomości spiker informuje, że schwytano groźnego pedofila. Twoje dziecko pyta: "Mamo, a kto to jest pedofil?".  W jaki sposób odpowiedzieć na takie pytanie?
 
Wszystko zależy od wieku dziecka.
 
5-latkowi zapewne wystarczy, że to OSOBA, KTÓRA KRZYWDZI DZIECKO, 7-latek może chcieć dowiedzieć się na czym to krzywdzenie polega, czy to jest bicie, krzyk, szczypanie, a może szarpanie za włosy. I tutaj na moment chciałabym się zatrzymać. Odpowiadając dalej na pytanie dziecka bardzo ważne jest to, aby posiadało ono podstawową wiedzę na temat seksualności (np. dotyczącą różnic płciowych, tego, skąd się biorą dzieci, znało nazwy części intymnych, wiedziało, że jego ciało jest bardzo ważne i wszyscy muszą je szanować, umiało podać sytuacje, w których granice są przekraczane). Oczywiście nie robimy w ciągu 15 minut wykładu na wyżej wymienione tematy ? tylko przekazujemy te treści regularnie podczas książeczek, oglądania filmów, opieki nad młodszym rodzeństwem.
 
Dlaczego to takie ważne?
 
Otóż dziecko zanim usłyszy o zagrożeniach w sferze seksualnej powinno posiadać pozytywną wiedzę o seksualności. W innym przypadku seksualność może mu się zacząć kojarzyć z czymś negatywnym, przykrym i straszny. Wracając jednak do pytania 7-latka - ta osoba może chcieć, abyś pokazał jej miejsca intymne, może chcieć je dotknąć, może też prosić Cię o oglądanie swojego nagiego ciała lub nawet, abyś Ty je dotykał, może też proponować Ci oglądanie zdjęć, na których przedstawieni są nadzy ludzie. Ważne, aby zasygnalizować dziecku, że większość dorosłych nie ma złych zamiarów wobec dzieci, ale czasami zdarzają się tacy, którzy krzywdę mogą zrobić. Przy okazji tej rozmowy możemy omówić zasady dotyczące bezpieczeństwa, wskazać na różnice między dobrymi i złymi tajemnicami oraz nauczyć dziecka reagowanie krzykiem w sytuacji zagrożenia. Pamiętajmy, żeby nauczyć dziecko otwartości w mówieniu o trudnych sprawach.
Czytany 826 razy